• Chcete vyniknout? Musíte pracovat, zatímco jiní se baví.
  • Nikdy se nenech ovládat jídlem.
  • To jídlo vypadá moc dobře, ale já, já vypadám mnohem líp!

Zmrzliny - které z nich vybrat při hubnutí?

26. června 2011 v 9:21 |  Tipy a triky
Zmrzliny dnes existují ve formě nebalené - kopečkové nebo točené zmrzliny, stále více však převládají zmrzliny balené. Ve obou těchto skupinách lze vybrat naprosto "neškodné" druhy. Na opačném pólu jsou zmrzliny, které představují opravdové "nálože" cukru a tuku. Všechny výrobky můžeme ve vztahu ke štíhlé linii rozdělit do 3 kategorií:
1.Raději se vyhnout:
V této skupině jsou logicky všechny zmzliny "těžkého kalibru", jako je Magnum (1164 kJ) , Magnum double chocolate (1445 kJ), Cornetto (1113 kJ) nebo Big Eskymo (1045 kJ). O poznání záludnější jsou zmrzliny takzvaně vodové, jejichž energetická hodnota sama o sobě není vysoká (například Twister 380 kJ, Cik cak 295 kJ, 17 g sacharidů, z toho 13 g cukru), neobsahují žádný tuk a mnoho lidí má pocit, že si dopřává nízkoenergetickou pochoutku.

Organismus si to ale bohužel nemyslí, protože po konzumaci těchto druhů zmrzlin dojde ke zvýšení hladiny cukru v krvi, následně vyplavený inzulín způsobí hypoglykemii a za 2 nebo 3 hodiny po zmrzlině dostane člověk ukrutný hlad. Zde tedy není na škodu samotná zmrzlina, ale velké množství jídla, které pravděpodobně člověk sní v následné fázi.
2.Dobrý a dostupný kompromis:
Jedná se většinou o tvarohové a jogurtové zmrzliny s velmi přijatelnou energetickou hodnotou. Cukr sice obsahují, ale metabolicky se chovají lépe než "vodovky" díky přítomnosti bílkovin z jogurtu nebo tvarohu. Jedním z nejméně sladkých a svým složením nejvhodnějších zástupců této kategorie je tradiční Míša s 53 % tvarohu (531 kJ, 11 g sacharidů). Mezi přijatelné druhy patří i řada zmrzlin Fit line (například Fit line tvaroh rybíz 364 kJ, 9,5 g sacharidů), Chuť léta (456 kJ) nebo Buu (257 kJ, 7,9 g sacharidů). Výhodou těchto zmrzlin je jejich snadná dostupnost ve všech obchodech. Pokud si je dopřejeme plánovaně se započítáním do celodenního příjmu energie, nic se nestane.
3.Téměř nedostupné, ale velmi vhodné:
V této kategorii nacházíme jednoho zástupce balených zmrzlin - Lady fitness (Koral) s energetickou hodnotou na 100 g pouze 388 kJ, přičemž 1 kus má jen 194 kJ ! V podstatě se jedná o zmražené mléko s vanilkovou příchutí a sladidly, zcela bez cukru s obsahem tuku 3,2 g na 100 g. Samozřejmě bychom mohli diskutovat o množství aditivních látek, ale ty se nacházejí ve všech typech zmrzlin. Tato zmrzlina je velmi špatně sehnatelná.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama