• Chcete vyniknout? Musíte pracovat, zatímco jiní se baví.
  • Nikdy se nenech ovládat jídlem.
  • To jídlo vypadá moc dobře, ale já, já vypadám mnohem líp!

5 největších chyb při cvičení

1. července 2011 v 19:25 |  Cvičení


1. Chyba: Zapomínáte na strečink a rozcvičku
Možná vám rozcvičky připomínají základní školu a považujete je za naprosto zbytečnou věc. Tím si však zaděláváte na velké problémy. Svaly, které před sportovní zátěží neprotáhnete a nezahřejete, mají tendenci k natažení nebo dokonce natržení. Stejně tak pokud vynecháte strečink po sportovním úkonu, vystavujete se riziku natažených svalů. Řešení: Před každým cvičením věnujte deset minut poskakování a hmitaní, které vás nabudí. A po výkonu minimálně pět minut svaly protahujte. Soustřeďte se na cviky, které tělo uvedou do klidového stavu.


2. Chyba: Přemáháte bolest
Pokud posilujete a necítíte ve svalu ani mírné napětí, pak je na čase přidat zátěž nebo cvik provádět důkladněji. Mírné napětí je totiž signálem, že sval pracuje a je dostatečně zatížen. Nezaměňujte ale napětí za bolest. Provází-li vaše cvičební snahy ostrá bodavá bolest, vaše tělo vám vzkazuje: "Už dost", a vyplatí se vám vyhovět mu. Jestli se bude bolest opakovat na stejném místě při dalším cvičení, navštivte lékaře.
Řešení: Zvyšujte si zátěž pomalu a postupně, aby si na ni vaše tělo mohlo zvyknout. Pokud se například posilování hodláte věnovat pravidelně, vyplatí se vám investovat do osobního trenéra, který vám sestaví cvičební plán přímo na tělo.

3. Chyba: Čím více, tím lépe
Takovýmto mottem se řídí hlavně ženy, které chtějí zatočit s kily okamžitě a co nejrychleji. Všeho moc škodí a týká se to i cvičení. Raději cvičte každý den půl hodiny, než abyste odbyla svůj týdenní cvičební příděl naráz. Půlhodina pohybu znatelně zrychlí vaše spalování na několik dalších hodin. Takže si sama spočtěte, jestli je výhodnější "nastartovat se" jedenkrát či sedmkrát týdně. Nelze opomenout ani rizika poškození zdraví, která plynou z jednorázového nadměrného sportování.
Řešení: Cvičení si dávkujte stejně jako jídlo. Cvičte raději po menších dávkách, ale pravidelně a často.

4. Chyba: Špatně dýcháte
Připadá vám úsměvné, když potkáte běžce, který se hlasitě a zhluboka nadechuje? Stydíte se při sportování funět? Pak připravujete svému srdci pěkně perné chvilky. Hlavně pokud se věnujete namáhavému cvičení. Nedostatečným dýcháním snižujete okysličování celého organismu. To snižuje váš výkon a brzy můžete cítit, jak vám vystřeluje bolest do boku.
Řešení: Příště si pořádně a pravidelně zafuňte. Dělají to tak všichni sportovci.

5. Chyba: Pijete jako kaktus

Pravidlo dostatečného pitného režimu je pro cvičení nezbytné. Jestliže své tělo dostatečně nezalijete, hrozí mu přehřátí. Během cvičení upíjejte po menších doušcích a častěji. Předejdete vytvoření "rybníku" v žaludku, který znepříjemní jakýkoli pohyb. Dva litry tekutiny jsou minimum, které byste měla denně vypít. V letních měsících přidejte ještě litr. Volte čistou vodu.
Řešení: Některé ženy zkrátka nejsou zvyklé pravidelně a hodně pít, ale i tomu se lze naučit. Berte s sebou všude láhev s vodou a časem vás překvapí, jak často ji budete muset doplňovat.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama